Predsjednik Milanović na obilježavanju Dana Nacionalne i sveučilišne knjižnice: Ovo je hram i velika učionica
Predsjednik Republike Zoran Milanović sudjelovao je u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu na obilježavanju 416. obljetnice njezina postojanja koji se slavi danas kao Dan Nacionalne i sveučilišne knjižnice kao spomen na 22. veljače 1483. godine kada je, prije 540 godina, tiskana prva knjiga na hrvatskom jeziku i najstarija knjiga otisnuta glagoljicom, ‘Misal po zakonu rimskoga dvora’.
„Mi pripadamo zapadu i dio smo zapadne kulture, zapadnog kulturnog kruga. Međutim, to je samo djelomično točno“, rekao je predsjednik Milanović u prigodnom obraćanju dodavši kako ne znamo gdje je tiskan ‘Misal’, prva knjiga na hrvatskom jeziku, ali znamo da je ona zapadna zato što je katolička u onoj mjeri u kojoj je katoličanstvo isključivo zapadno. „Ona je isto tako glagoljaška, a u tom glagoljaštvu i korijenima koje je pustio možemo govoriti kao i o nečemu što i nije baš zapadno“, kazao je te podsjetio kako je glagoljica pismo koje su napisali grčki svećenici prije podjele kršćanstva.
„Naša kultura, hrvatska kultura, naša pisma su latinsko pismo, ali i glagoljica. Velika djela naše srednjovjekovne povijesti pisana su na glagoljici, ali i na bosančici, hrvatskoj ćirilici. Mi imamo sve to – i ćirilicu, koja je nestala i glagoljicu, koja je kompleksna i teška onome tko nije stručnjak i latinicu, koja nas smješta u zapadni kulturni krug – hrvatska nacija po tome je posebna“, rekao je predsjednik Milanović te istaknuo da unatoč tomu što je ‘Misal’ zabilježen kao prva tiskana knjiga na hrvatskom jeziku, hrvatska su pismenost, kontekst i sadržaj mnogo stariji.
„I tako smo mi u zadnjih tisuću godina u potrazi za vlastitim identitetom, malo smo zapad, malo smo istok, ali u stvari smo jedan samosvojan mali narod, nacija – kao politička nacija, kao svijest pripadnosti jednom prostoru, jednom zajedničkom putu. Na tom putu ova građevina nije samo staklo i čelik, ovo je hram, jedna velika učionica. To je jedan veliki proces učenja koji započeo s pučkim čitaonicama na Kvarneru, kasnije u Dalmaciji, koji je okupljao, širio i utvrđivao hrvatsku ideju i hrvatski smisao postojanja i zajednički put“, zaključio je predsjednik Milanović.
Osim predsjednika Milanovića na svečanosti su govorili rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Stjepan Lakušić, državni tajnik i izaslanik ministrice kulture i medija dr. sc. Ivica Poljičak, ministar znanosti i obrazovanja i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske prof. dr. sc. Radovan Fuchs i izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković. Glavna ravnateljica Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu prof. dr. sc. Ivanka Stričević predstavila je postignuća Nacionalne i sveučilišne knjižnice u protekloj godini te su dodijeljene nagrade i priznanja za doprinos radu, razvoju i promidžbe Knjižnice te za poticanje, potporu i sudjelovanje u ostvarenju njezinih razvojnih programa.
Uz predsjednika Milanovića bili su savjetnica Predsjednika Republike za odgoj i obrazovanje Jadranka Žarković i posebni savjetnik predsjednika Republike za kulturu Zdravko Zima.
FOTO: Ured predsjednika Republike Hrvatske / Filip Glas