Sanja Musić Milanović na konferenciji u Sloveniji: Zagrebačka deklaracija postavila je temelje za koordinirano djelovanje i zaustavljanje porasta debljine u djece  

22. svibnja 2024.
19:37

Supruga predsjednika Republike Hrvatske prof.dr.sc. Sanja Musić Milanović sudjelovala je na konferenciji „Zajedno za zdrav način života“, održanoj u srijedu u Ljubljani u organizaciji slovenskog Nacionalnog instituta za javno zdravstvo i pod pokroviteljstvom supruga predsjednice Republike Slovenije Aleša Musara. Sudionici konferencije najviše su raspravljali o važnosti zdravog načina života za djecu i mlade, a razgovaralo se i o tome kako preventivni programi i mjere, ali i politika, mogu doprinijeti poboljšanju zdravlja djece i mladih.

“Složena pitanja poput ovih često ovise o prisutnosti istaknutih pojedinaca, timova ili institucija koji su motivirani i imaju priliku postaviti i držati pitanja poput ovog visoko na političkoj agendi. Zagrebački samit okupio je relevantne dionike iz cijele Europe kako bi zajednički postavili prioritete u području prevencije debljine od najranije životne dobi. Na Samitu se obratilo 16 supružnika europskih čelnika, uključujući jednog od mojih današnjih domaćina, supruga predsjednice Slovenije Aleša Musara. Zajedno smo pokrenuli Mrežu za prevenciju debljine u dječjoj dobi. Istovremeno, podržavajući Zagrebačku deklaraciju, postavili smo temelje za koordinirano zagovaranje i započeli konkretne aktivnosti kako bismo konačno zaustavili porast dječje debljine u europskoj regiji“, rekla je prof.dr.sc. Musić Milanović referirajući se na Zagrebačku deklaraciju koja je prihvaćena na Samitu supružnika europskih čelnika održanom u svibnju prošle godine u Zagrebu u organizaciji Ureda Predsjednika Republike Hrvatske i Europskog ureda Svjetske zdravstvene organizacije.

„S ponosom mogu istaknuti da je, nastavno na Zagrebački samit, Slovenija izradila vlastiti popis preporuka o politikama i prilagodila ih svom nacionalnom kontekstu na temelju preporuka iz Zagrebačke deklaracije“, dodala je. Nadalje, prof.dr.sc. Musić Milanović je u svom izlaganju kazala kako možemo toliko toga naučiti jedni od drugih te upozorila kako debljina kao globalni javnozdravstveni izazov ne poznaje granice.

“Samo konsolidacijom, određivanjem prioriteta i našim djelovanjem moći ćemo pokazati zajednički i usklađeni napor, napredovati i poboljšati zdravlje i blagostanje sadašnjih i budućih naraštaja. Prekomjerna tjelesna masa povezana je s nizom kroničnih bolesti, uključujući dijabetes, kardiovaskularne bolesti i rak, što rezultira znatnim troškovima zdravstvene skrbi. Naš kolektivni odgovor na epidemiju debljine u dječjoj dobi mora biti sveobuhvatan i održiv, a Zagrebačka deklaracija daje smjernice za daljnje koordinirano djelovanje. Debljina u dječjoj dobi bolest je epidemijskih razmjera, a Hrvatska je zajedno s cijelom europskom regijom, među najpogođenijima“, poručila je supruga Predsjednika Republike Hrvatske dodavši kako čvrsto vjeruje da je upravo Zagrebačka deklaracija važan korak za zaustavljanje porasta debljine djece u cijeloj europskoj regiji.

Prof.dr.sc. Musić Milanović prethodno je sudjelovala i na okruglom stolu zajedno s dr. Alešom Musarom, suprugom predsjednice Republike Slovenije. U svom izlaganju na okrugom stolu predstavila je Nacionalni program „Živjeti zdravo“ koji se u Hrvatskoj provodi od 2015. godine s ciljem promicanja i unapređenja zdravlja stanovnika Republike Hrvatske, a promovirajući pravilnu prehranu i tjelesne aktivnosti u cilju prevencije prekomjerne tjelesne mase i debljine. „Najvažnije odrednice zdravlja u Republici Hrvatskoj, ali i u Europi su povezane s bihevioralnim i biomedicinskim čimbenicima rizika za razvoj danas vodećih kroničnih nezaraznih bolesti od kojih u Hrvatskoj pobolijeva i umire više od 90% ljudi“, kazala je dodavši kako su zabrinjavajući podaci koji se odnose na bihevioralne rizike povezane s razvojem debljine. „Stoga, opći cilj programa je unaprjeđenje zdravlja populacije putem smanjenja negativnog učinka bihevioralnih, biomedicinskih i socio-medicinskih rizičnih čimbenika te kreiranje okruženja u kojima je svima omogućena najviša moguća razina zdravlja i kvalitete života“, rekla je prof.dr.sc. Musić Milanović govoreći o programu „Živjeti zdravo“ dodavši kako se radi o znanstveno utemeljenom programu. U tom smislu, istaknula je kako se spomenutim programom nastojala ostvariti sveobuhvatnost javnozdravstvenih područja, ciljeva, aktera i aktivnosti, multisektorska i multidimenzionalna suradnja svih razina i usmjerenost na unapređenje zdravlja pojedinca u lokalnim sredinama kroz fokus na temeljnim odrednicama zdravlja.

Uz prof.dr.sc. Musić Milanović i dr. Mušara, na konferenciji u Ljubljani sudjelovali su ravnatelj Nacionalnog instituta za javno zdravstvo Republike Slovenije Branko Gabrovac, državna tajnica slovenskog Ministarstva zdravstva Eva Vodnik, voditeljica ureda Svjetske zdravstvene organizacije u Sloveniji Melita Vujnović, tehnička službenica Regionalnog ureda za Europu iz Svjetske zdravstvene organizacije Julienne Williams, viša savjetnica u slovenskom Nacionalnom institutu za javno zdravstvo Mojca Gabrijelčič, profesor s Fakulteta za sport Sveučilišta u Ljubljani Gregor Starc, predstavnica slovenskog Instituta za onkologiju Nada Rotovnik Kozjek, predstavnik Slovenske akademije znanosti i umjetnosti Tadej Battelino, te voditeljica Sektora za zdravstvenu zaštitu u slovenskom Ministarstvu zdravstva Marjeta Recek.

FOTO: Ured predsjednika Republike Hrvatske / Filip Glas