Predsjednik Milanović: Na Hrvatskom vojnom učilištu bilo je 600 dočasnika i časnika iz BiH, a smeta im sudjelovanje HV u mirovnoj misiji u BiH

09. studenoga 2022.
19:01

„Bio bih sretan da su dionice Fortenove preuzeli mirovinski fondovi, ali u procjeni rizika i održivosti investicije i oni isto moraju voditi računa o nekim kriterijima. O tome odlučuju samo oni. Zašto je AZ fond bio protiv, mora se pitati njih. Oni odgovaraju svojim vlasnicima“, rekao je predsjednik Republike Zoran Milanović komentirajući u srijedu spornu prodaju dionica Fortenove arapskom investitoru, umjesto mirovinskim fondovima.

Na pitanje novinara kako tumači riječi predsjednika Vlade koji je pozvao mirovinske fondove na odgovornost, Predsjednik je dodao: „On voli prijetiti u prazno, prozivao je SOA-u, to je neodgovorno kad imaš toliku količinu moći u ruci. SOA nije KGB, hvala Bogu, nije ni CIA, već je demokratski nadzirana agencija koja štiti ustavni poredak i Hrvatsku od stvarnih ili potencijalnih neprijatelja. Za arapskog investitora koji je kupio dionice predsjednik Milanović kaže – „nikad čuo za njega“. „Za mene je bitno da Fortenova nastavi raditi“, dodao je. 

Na pitanje novinara, komentirao je i pismo udruge Majke Srebrenice koje su pisale UN-u i tražile da se Hrvatskoj onemogući sudjelovanje u mirovnoj misiji EU-a u Bosni i Hercegovini, optužujući pri tome Hrvatsku da je bila agresor na BiH.

„Već više od 20 godina vojnici vojske BiH, časnici i dočasnici, dolaze na školovanje u Hrvatsku. Oko 600 dočasnika i časnika vojske BiH prošlo je škole Hrvatske vojske, na Hrvatskom vojnom učilištu koje se zove, gle ironije, Dr. Franjo Tuđman. Dakle, 600 vojnika iz BiH, u uniformama i s činovima, prošli su hrvatski sustav vojnog obrazovanja. Među tih 600 bilo je barem 200 Bošnjaka, Srba nije bilo. Vaša vojska, koja je troetnička, školuje se u Hrvatskoj i na njezinim vojnim institucijama, u toj istoj Hrvatskoj čija vojska ne smije ni na simboličnoj razini sudjelovati u BiH“, rekao je predsjednik Milanović i dodao kako će o sudjelovanju u misiji u BiH odlučiti Hrvatska.

„Hoće li HV ići ili ne u mirovnu misiju u BiH ovisi isključivo o hrvatskoj vlasti, o Plenkoviću i na kraju o mojoj naredbi bez koje vojska ne može ići. BiH više nije turska carevina. Hoćete u EU? Tamo se igra po drugim pravilima“, poručio je predsjednik Milanović.

Podsjetio je pri tome i na dolazak predstavnica udruge Majke Srebrenice u Knin, u kolovozu 2015., na proslavu „Oluje“, gdje su došle na poziv tadašnje predsjednice Kolinde Grabar Kitarović i na njegov poziv. Predsjednik Milanović citirao je riječi predstavnice Majki Srebrebnice, Munire Subašić, koja je tada u Kninu rekla: „Da nije bilo oslobođenja Knina, možda bi bilo i drugog genocida u Bihaću“, te čestitala Hrvatskoj Dan pobjede. „Dakle, dati se instrumentalizirati od zločestih tipova na ovakav način i pisati samoporažavajuća pisma gubitak je svakog integriteta“, rekao je komentirajući spomenuto pismo.

Nadalje, predsjednik Milanović je upozorio ponovo na ponašanje ministra vanjskih poslova koji je, bez konzultacija s njim, u ime Hrvatske u Buxellesu prihvatio obvezu obučavanja ukrajinskih vojnika. „Ministar je to napravio bez ikakvih konzultacija i razgovora sa mnom, kao vrhovnim zapovjednikom. Ne možeš preuzeti obvezu da će HV sudjelovati u obuci u Hrvatskoj ili van Hrvatske. Ima država koje se nisu još očitovale jer njihovim ministrima nije palo na pamet preuzeti obvezu bez da se konzultiraju i traže suglasnost onih tijela koja po njihovim ustavima o tome odlučuju. U Hrvatskoj sam to ja“, objasnio je predsjednik Milanović.

„Istovremeno, od mene traže prethodno mišljenje o poklanjanju Ukrajini 14 helikoptera koji su neperspektivni. To mogu bez mene. A moje mišljenje neće dobiti jer mi nisu obrazložili kako će to nadomjestiti. Neću biti protiv, ali neću pisati mišljenje. Boje se donijeti tu odluku“, dodao je predsjednik Milanović i upozorio kako ti helikopteri nisu staro željezo te imaju neku vrijednost. „To je 14  helikoptera koje je Hrvatska nabavljala u nemogućim uvjetima embarga i ne mogu se dati  bez jasnog obrazloženja koji je nadomjestak i kada. Tražio sam ministra obrane da mi to obrazloži, nisam dobio ništa. Zato me neće učiniti suučesnikom u raboti koju je sam odlučio provesti. Provedi je, ali ne uz moje mišljenje jer mi nisi dao obrazloženje ni za da, ni za ne“, nastavio je predsjednik Milanović i pojasnio da će biti za tu odluku samo ako na papiru dobije objašnjenje kako će se nadomjestiti vojna oprema. „Ne dam mukte“, rekao je.

Predsjednik Milanović je ponovo upitao nije li to tema za sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost, koju je više puta predlagao. „Ne možeš se praviti da Predsjednik Republike ne postoji. Ti ljudi sustavno krše hrvatski Ustav, i ministar obrane i Plenković“, zaključio je.